Recipe: Delicious Bulgur Kofte

Bulgur Kofte. Bulgur Köftesi Yapılışı Maydanozu ince ince doğrayalım. Bir kabın içine bulguru koyalım ve üzerini çok az geçecek şekilde sıcak su ilave edip, kabın kapağını kapatalım. Bulgurun yumurta akıyla ve salçayla yoğurulması ve üzerine domates sosu gezdirilmesiyle elde edilen bulgur köftesini, siz de evinizde kolayca yapabilirsiniz.

Bulgur Kofte Yoğurtlu bulgur köftesi, et sevmeyenler ya da yemeyenler için harika bir seçenek olduğu kadar, farklı tarifleri denemeyi sevenler için de nefis bir seçenek. Bulgur köftesi, vejetaryenler için en lezzetli alternatiflerden biri. Et yemeyi sevmeyenler için de en çok tercih edilen lezzetlerden. You can cook Bulgur Kofte using 18 ingredients and 12 steps. Here is how you achieve that.

Ingredients of Bulgur Kofte

 1. It’s 2 cups of bulgur.
 2. You need 2 cups of boiled water.
 3. Prepare 1 cup of all purpose flour.
 4. It’s 1 of egg.
 5. Prepare 1 of tbps tomato paste.
 6. It’s 1 tsp of cumin powder.
 7. You need 1 tsp of paprika.
 8. Prepare to taste of Salt and pepper.
 9. It’s of Olive oil.
 10. You need of Ingredients for saucepan.
 11. It’s 2 clove of garlic, grated.
 12. You need 1 1/2 tsp of cumin powder.
 13. It’s 1 tsp of paprika.
 14. Prepare 2 tbsp of olive oil.
 15. Prepare 1 tbsp of tomato paste.
 16. It’s 2 tbsp of pomegranate molasses.
 17. Prepare Handful of fresh or dried parsley.
 18. Prepare to taste of Salt and pepper.

Pratik, lezzetli ve harika bir köfte yapmak isteyenler, bu tarifi not etmeli ve. Bulgur Köftesi Tarifi yerine farklı bir tarif arayan takipçilerimiz için yine bulgur ile hazırlanan Bulgurlu Pazı Sarması tarifini de önerebilirim. Son olarak sağlıklı bir yaşam için sofralarınızda bulguru eksik. Oktay Ustadan Arda Nefis Nurselin mutfağı Cahide yapılışı hızlı kolay Bulgur köftesi tarifi, yapılışı şekli, malzemeleri ve görünümü olarak biraz fellah köfteyi anımsatıyor.

Bulgur Kofte instructions

 1. In a bowl with bulgur, add 2 cups of boiled water, mix together and cover the bowl with a lid and set aside for 15 minutes. After 15 minutes, add egg, flour, tomato paste, cumin powder, paprika, and season with salt and pepper. Mix together and then add 1/3 cup water to the bulgur mixture and combine all ingredients together very well. As you squeeze more, the texture of kofte would be better..
 2. After 15 minutes, add egg, flour, tomato paste, cumin powder, paprika, and season with salt and pepper. Mix together..
 3. Then add 1/3 cup water to the bulgur mixture and combine all ingredients together very well. As you squeeze more, the texture of kofte would be better. Grease your hands with oil and start to make small balls or kofte..
 4. Now, we prepare the sauce. Heat the oil in a saucepan and add grated garlic, fry couple of minutes. Then add cumin, paprika, salt, pepper, tomato paste, pomegranate molasses to the garlic, sauté for a minute. Sacue is ready..
 5. .
 6. At this point, add some water and 1tsp salt to a pot and bring it to a boil, then add all kofte into the boiled water.You would see all kofte will sit at the bottom of the pot and once they are cooked and ready, will come to the surface of the boiled water..
 7. At this point collect all of cooked kofte and add them into the sauce pan. Gently mix all together. Serve it in a plate topped with chopped parsley..
 8. .
 9. .
 10. .
 11. .
 12. .

Bulgur Köftesi, doyumsuz tadı ve enfes lezzeti ile sofralarınızı ziyafete çevirecek mükemmel bir bulgurlu köfte türüdür. Bugün sizlere doyurucu, besleyici, misafirlerinizin iştahla yiyeceği sosyete köftesinin tarifini vereceğiz. Bulgurla yapılan bu köfte, mercimek ve nohutla. Kabın kapağını kapatarak bulgurların yumuşamasını bekleyin. Bulgur köftesinin malzemeleri ve tarifininin olduğu sayfamız.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *